Wracam na stronę główną

Zainwestuj w WiązowieKleszcze groźne dla rolników i zwierząt Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Pawlak   
piątek, 30 czerwca 2017 08:59

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Strzelinie ostrzega przed kleszczami i chorobami, które przenoszą. Specjaliści radzą jak chronić siebie i zwierzęta domowe przed ukąszeniem i co zrobić, gdy do tego doszło.

Rolnicy są szczególnie narażeni na kontakt z kleszczami, które – choć niewielkie – są nosicielami wielu groźnych chorób. Najczęstsze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Choroba odkleszczowa jest uznana za chorobę zawodową rolników, może powodować śmierć lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Z jej tytułu KRUS wypłaca najwięcej odszkodowań.

Mały, ale groźny

Kleszcze są najbardziej aktywne w okresie od maja do listopada, najwięcej zachorowań notuje się od maja do sierpnia. Nie wszystkie kleszcze są groźne, ale gdy są zakażone, można się zarazić na kilka sposobów: poprzez ukąszenie, spożycie surowego mleka lub mięsa od zakażonej krowy lub kozy, poprzez kontakty seksualne z zakażoną osobą, w skrajnych przypadkach przez rany na skórze.
Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, groźne schorzenie atakujące wiele narządów. Krętki boreliozy atakują układ nerwowy, mózg i opony mózgowe.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

KRUS radzi jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Należy możliwie szczelnie okrywać ciało (kryte buty, koszula z długimi rękawami, długie spodnie). Odpowiedni strój jest ważny zwłaszcza podczas prac polowych i leśnych. Nie siadać bezpośrednio na trawie i zwalonych drzewach, unikać spacerów w zaroślach, stosować środki odstraszające kleszcze.  Rolniku, bądź ostrożny na terenach ich wzmożonego występowania, sprawdzaj ciało swoje i swoich dzieci po powrocie do domu!

Co robić z kleszczem?

Jeżeli kleszcz wbił się w ciało, trzeba uchwycić go pęsetą, złapać przy skórze, możliwie najbliżej główki, pociągnąć lekko, ale zdecydowanie i wyciągnąć go. Pasożyta należy zgnieść, wyrzucić i dokładnie umyć ręce. Miejsce ukąszenia trzeba przemyć środkiem dezynfekującym i obserwować objawy.  

Nie ignoruj objawów!

Pierwszym objawem niebezpiecznego ugryzienia jest „rumień wędrujący” - zaczerwienienie, powiększająca się plama i inne zmiany skórne. W późniejszym czasie występują objawy podobne do grypy – stan podgorączkowy, dreszcze, poty, bóle mięśni i stawów, duszności, kaszel, bóle brzucha. Objawy podobne do grypy daje także kleszczowe zapalenie mózgu (gorączka, wymioty, bóle głowy).
O wszystkich tych objawach natychmiast trzeba poinformować lekarza!

Chroń zwierzęta

Kleszcze pasożytują na ponad 300 gatunków zwierząt, także domowych. Szczególnie zarażone na zachorowanie na babeszjozę i erlichiozę są psy i koty. Objawy tych chorób to senność, osłabienie, brak apetytu. Należy często przeglądać skórę zwierząt, dbać o ich higienę. Pasożyty przenoszą także gołębie.

Choroba zawodowa

Schorzenia wywołane przez kleszcze, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu są uznane za rolniczą chorobę zawodową, bo powstają w związku z pracą w gospodarstwie rolnym. Każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej należy zgłosić do państwowego inspektora sanitarnego i okręgowego inspektora pracy. Zgłoszenia może dokonać lekarz lub ubezpieczony rolnik. W przypadku stwierdzenia choroby zawodowej, rolnik ma prawo ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. O jego wysokości decyduje orzeczenie lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej KRUS.

KRUS PT Strzelin