Wracam na stronę główną

Zainwestuj w WiązowieOdzież robocza i ochronna do pracy w rolnictwie Drukuj Email
Wpisany przez Malwina Hertig   
środa, 25 marca 2020 10:00

Krus

Noszenie odzieży roboczej i ochronnej, to jedno z podstawowych działań profilaktycznych dla ochrony zdrowia człowieka pracującego w gospodarstwie rolnym. Właściwie dobrana, prawidłowo przechowywana i konserwowana odzież, może służyć przez długi czas w gospodarstwie i chronić przed różnymi czynnikami szkodliwymi.

Głównym zadaniem każdej odzieży jest zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dobór ubrania zależy od tego, czym aktualnie się zajmujemy, jaka jest pora roku, jakie panują warunki klimatyczne.

Odzież przeznaczona do pracy w gospodarstwie, to odzież robocza oraz odzież ochronna wraz ze  sprzętem ochronnym. Każda z nich ma inne przeznaczenie.:

  • odzież robocza chroni organizm człowieka przed działaniem czynników atmosferycznych, tj.  zimno, nadmierne nasłonecznienie, wilgotność i wiatr; dodatkowo chroni skórę przed ogólnym zabrudzeniem.
  • odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej uzupełniają lub niekiedy zastępują odzież roboczą - ich zadaniem jest ochrona organizmu przed czynnikami szkodliwymi występującymi w czasie pracy.

ODZIEŻ ROBOCZA

Najodpowiedniejszą odzieżą roboczą jest ta zrobiona z materiałów bawełnianych oraz zapewniająca swobodę ruchów tak, aby można było pod nią założyć np. koszule, swetry, bluzy, spodnie.

W chłodnej i zimowej porze roku najlepsze jest ubieranie się na tzw. „cebulkę”, czyli wielowarstwowo, ponieważ to najbardziej pozwala na zatrzymanie ciepła oraz ułatwia regulowanie systemu ocieplającego odzieży w zależności od wysiłku w czasie pracy. W okresach cieplejszych natomiast, odzież robocza powinna być przewiewna.

Zawsze należy pamiętać o nakryciu głowy, bowiem długotrwałe przebywanie na słońcu może stać się przyczyną udaru słonecznego. W chłodniejsze dni, ważna jest ochrona uszu zwłaszcza, jeżeli praca odbywa się na przestrzeni otwartej.

Odpowiednie obuwie, to kolejny ważny element odzieży roboczej - źle dobrane, często jest przyczyną wypadków, dlatego ważne jest odpowiednie dostosowanie obuwia do warunków pogodowych i stosownie do wykonywanych czynności. Najlepszym obuwiem  przy pracach polowych jest obuwie skórzane, za wyjątkiem prac związanych ze stosowaniem środków chemicznych oraz niektórych prac przy obsłudze bydła (np. czyszczenie pomieszczeń). Ważne, aby w gorącej porze roku nie nosić obuwia gumowego do prac polowych, a w okresach chłodniejszych, by obuwie było dodatkowo ocieplone.

ODZIEŻ OCHRONNA i SPRZĘT OCHRONNY

Podstawową odzieżą ochronną  w pracach w kontakcie z biologicznymi czynnikami szkodliwymi są buty i rękawice, zakładane np. przy kontakcie ze zwierzętami i ich wydalinami.

W miejscach, gdzie powstaje duże zapylenie powietrza wskazane jest dla ochrony dróg oddechowych i oczu noszenie półmasek przeciwpyłowych i okularów ochronnych. Przy pracach związanych z hałasem wskazane jest używanie prostych ochron słuchu np. ochraniaczy czy zatyczek.

W czasie zaprawiania ziarna siewnego i stosowania środków ochrony roślin należy używać ubrania, butów gumowych, rękawic ochronnych i półmasek z pochłaniaczem  w zależności od stopnia toksyczności pestycydów.

Zarówno odzież ochronna, jak i odzież robocza, nie powinny być przechowywane razem z pozostałą odzieżą - w tym celu należy przeznaczyć odrębną szafę lub wieszak poza pomieszczeniami mieszkalnymi.

KRUS PT Strzelin

Do  opracowania artykułu wykorzystano materiały źródłowe z broszur prewencyjnych wydanych przez Centralę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.