Wracam na stronę główną

Zainwestuj w Wiązowie



"Pola Nadziei" Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Pawlak   
wtorek, 08 października 2013 11:55

We wtorek, 8 października 2013 r. na skwerze Jana Pawła II w Wiązowie odbyła się akcja sadzenia żonkili w ramach kampanii „Pola Nadziei”.

W działania włączyli się uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Wiązowie, Szkoły Podstawowej w Wawrzyszowie oraz Przedszkola Miejskiego „Bajkowy Ogród” w Wiązowie. Na miejscu oprócz wolontariuszy obecna była pani Wanda Łużna - Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowego "Nadzieja", Pan Jerzy Krochmalny - Burmistrz Miasta i Gminy Wiązów, pani Barbara Ewa Wyka - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz nauczyciele poszczególnych klas, które włączyły się w inicjatywę.

 

„ Strzelińskie Hospicjum „Nadzieja” bierze udział w kampanii "Pola Nadziei" od 2011 roku. "Pola Nadziei" to międzynarodowy program, którego celem jest pozyskanie pieniędzy na rzecz hospicjów i pomoc ludziom terminalnie chorym. Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących. Celem kampanii jest także propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu. Jednocześnie jest to szeroka i długotrwała akcja edukacyjna propagująca poczucie wspólnoty i solidarności z potrzebującymi, rozwijająca odruchy pomocy i empatii wobec chorych.


Wyrazem solidarności ze wszystkimi dotkniętymi cierpieniem jest akcja sadzenia żonkili – kwiatów już od starożytności symbolizujących nadzieję. Co roku w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej) w parkach i na skwerach wysadza się cebulki. W wiosenne weekendy, kiedy żonkile kwitną ma miejsce akcja zbiórki funduszy a kwiatami obdarowywani są mieszkańcy w zamian za datek. Żonkil w tych dniach staje się symbolem triumfu poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią.


Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Fundacja powstała w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Dziś jest wiodącym wśród specjalistycznych ośrodków opieki paliatywnej w Wielkiej Brytanii. Z okazji 50. rocznicy powołania do życia organizacji Cancer Care postanowiono rozszerzyć zasięg jej działania. Do współpracy zaproszono m.in. Kraków, ówczesne miasto partnerskie Edynburga, z działającym w nim Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.


W roku 2003 „Pola Nadziei” stały się programem ogólnopolskim. Od tego momentu Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie zostało organizatorem i koordynatorem inicjatywy we wszystkich polskich miastach. Wszystkie Hospicja, które gromadzą pieniądze, włączając się w „Pola Nadziei”, na własną rękę organizują plan pozyskiwania funduszy na terenie swojej działalności.”

Źródło: http://www.hospicjum-strzelin.pl/pola-nadziei